КОНСТРУКТИВНІ РІШЕННЯ ТА ВИКЛИКИ ПІД ЧАС РЕКОНСТРУКЦІЇ НАЦІОНАЛЬНОГО СПОРТИВНОГО КОМПЛЕКСУ «ОЛІМПІЙСЬКИЙ» В КИЄВІ

Автор(и)

  • Кирило Комаров Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури

DOI:

https://doi.org/10.32782/naoma-bulletin-2024-2-3

Ключові слова:

Національний спортивний комплекс «Олімпійський», реконструкція, будівельні конструкції, інженерні рішення, випробування

Анотація

Мета статті – аналіз конструктивних особливостей, технологічних рішень та інженерних викликів, що виникли під час реконструкції Національного спортивного комплексу «Олімпійський» 1966 року. Київський комплекс є однією з найвизначніших спортивних споруд України та місцем проведення численних важливих змагань. Його будівництво та реконструкція становлять значний інтерес з точки зору застосованих інженерних рішень та конструкторських підходів. Дослідження базується на матеріалах авторського інтерв'ю з Леонідом Георгійовичем Дмітрієвим, головним конструктором проєкту, що дає змогу розкрити маловідомі факти про технічні аспекти модернізації цієї визначної спортивної споруди. Результати. У роботі висвітлена історія будівництва стадіону, починаючи з 1936 року, коли за проєктом архітектора М. Гречини розпочалося спорудження арени на 50 000 глядачів. Але основна увага була приділена саме реконструкції 1966 року, мета якої – збільшення місткості стадіону до 100 тисяч відвідувачів шляхом створення другого ярусу трибун. Методи дослідження – проведення інтерв’ю, аналіз текстових даних, систематизація та узагальнення інформації. Детально розглянуті інженерні проблеми, з якими зіткнулися фахівці під час реконструкції, та шляхи їхнього вирішення. Зокрема, проаналізовані особливості роботи з різнорідними ґрунтами на будівельному майданчику, що вимагало застосування різних типів фундаментів. Висвітлено інноваційний підхід до проєктування попередньо напружених залізобетонних балок з використанням імовірнісних методів для мінімізації ризику деформації. Висновки. У статті розкрито значущість реконструкції Національного спортивного комплексу «Олімпійський» в Києві як визначної інженерної події, під час спорудження якої були застосовані передові для того часу конструкторські рішення й технології. Результати дослідження мають важливе значення для розширення знань про історію будівництва в Україні, розвитку інженерної думки та можуть бути використані в навчальному процесі під час підготовки фахівців будівельної галузі, а також для популяризації науково-технічних досягнень вітчизняних інженерів.

Посилання

Першаков В. М., Петрова Т. О. Будівництво НСК «Олімпійський». Проблеми розвитку міського середовища. 2012. № 7. С. 188–191.

Ричков П. А. Архітектурний образ будівель спортивного призначення 1940–1950-х рр. у містах України. Вісник Національного університету водного господарства та природокористування. 2022. № 97. С. 132–138.

Іспит для професора Л. Г. Дмітрієва. Частина 1 : відео YouTube. Mihasandr. URL: https://www.youtube.com/watch?v=d_01zmzh0ls. Дата публікації: 27.06.2012. (дата звернення: 19.09.2024).

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-10-31

Як цитувати

Комаров, К. (2024). КОНСТРУКТИВНІ РІШЕННЯ ТА ВИКЛИКИ ПІД ЧАС РЕКОНСТРУКЦІЇ НАЦІОНАЛЬНОГО СПОРТИВНОГО КОМПЛЕКСУ «ОЛІМПІЙСЬКИЙ» В КИЄВІ. Вісник Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури, (2), 17–19. https://doi.org/10.32782/naoma-bulletin-2024-2-3