ТВОРЧІСТЬ ХУДОЖНИКІВ МАЙСТЕРЕНЬ «КИЇВСЬКОГО ІНСТИТУТУ АВТОМАТИКИ»: ІСТОРІЯ СТВОРЕННЯ СПІЛЬНОТИ ТА ЕКСПОЗИЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ
DOI:
https://doi.org/10.32782/naoma-bulletin-2024-2-14Ключові слова:
сучасне мистецтво, сквот, виставка, живопис, інсталяція, кураторство, Київський інститут автоматики, майстерняАнотація
У статті досліджується творча діяльність мистецького осередку, що виник на базі Київського інституту автоматики (КІА) (вул. Нагірна, 22). З 2016 року цей простір фактично став культурним центром, де мали майстерні понад 120 митців. Його можна порівняти зі сквотами «БЖ-АРТ» і «Паркомуна» 1990-х років у Києві. Однак діяльність цього об'єднання досі не була належним чином досліджена та зафіксована в мистецькій літературі. Мета статті – задокументувати й проаналізувати етапи розвитку та виставкової діяльності цього мистецького осередку. Важливим також вбачається фіксація складу учасників групових проєктів та виставкових концепцій. Методи дослідження. В основу дослідження покладено історіографічний метод, та методи системного і структурно-функціонального аналізу. Результати. Аналізуючи наявні публікації, автори звертають увагу на те, що більшість інформації про КІА знаходимо в інтернет-виданнях і соціальних мережах, на інтернет-сторінках галерей, де відбувалися проєкти. Зокрема, відеоінтерв’ю М. Мазура та С. Кондратюка є важливими джерелами, але потребують систематизації. Автори статті акцентують увагу на тому, що досі не існує критичних та історіографічних досліджень про цей осередок, а тому наша робота є важливою для документування мистецьких процесів. Відповідно наразі інформації не тільки недостатньо, але й існує ризик втрати розрізнених даних і їхня мала доступність для подальших дослідників. Процес організації спільноти відбувався протягом 5 років і розділився на два напрямки: створення громадського об’єднання, яке є ініціатором сталої експозиційної форми «Дні відкритих майстерень» та угрупування художників КІА, які мають спільну мистецьку програму. У статті розглядається процес виникнення спільноти у КІА, починаючи з оренди приміщень і до виникнення регулярних виставок під загальною назвою «Дні відкритих майстерень». Також описуються ключові виставкові проєкти, як-от «Схема збірки» (2023), де брали участь понад 60 митців КІА. Висновки. У результаті дослідження зафіксовано основні етапи діяльності КІА. Доведено, що мистецьке об'єднання на базі Київського інституту автоматики є важливим елементом сучасного культурного простору Києва. Воно забезпечує платформу для художників різних стилів та напрямків, об'єднуючи їх у спільноту через регулярні виставки під назвою «День відкритих майстерень». Особливістю спільноти є відсутність обов’язкової участі у проєктах, що робить її відкритою та гнучкою. Реалізація масштабного проєкту «Схема збірки» засвідчила зростаюче значення КІА для мистецькому середовищі Києва.
Посилання
Mariko Gelman. Художник Максим Мазур: поетика, форма vs наповнення, композиція та творчий метод, поради молодим : відео // YouTube.. URL: https://www.youtube.com/watch?v=pOBiu0ey8l0 Дата публікації: 26.07.2020. (дата звернення: 08.09.2024).
Mariko Gelman. Художник Сергій Кондратюк: фарфор,космонавти-бандуристи,творча кухня і чи потрібна художнику освіта // YouTube. URL: https://www.youtube.com/watch?v=zzIAEkYPO4I Дата публікації: 12.07.2020. (дата звернення: 08.09.2024).
Богомаз О., Левицька Л. Інститут автоматики. Майстерні : відео. МіТЄЦ. URL: https://mitec.ua/institutavtomatiki-majsterni/ Дата публікації: 04.03.2020. (дата звернення: 08.09.2024).
Богомаз О., Левицька Л. Майстерні Інституту автоматики/Нагірна 22 : [серія відео]. МіТЄЦ. URL: https://mitec.ua/category/institutes/majsterni-instytutu-avtomatyky-nagirna/ (дата звернення: 08.09.2024).
Мирошниченко А. Ще один і досі жодного. У (марних) пошуках Музею сучасного мистецтва України. Your Art. URL: https://supportyourart.com/stories/shche-odyn-y-dosi-zhodnykh-u-marni-poshukakh-muzeyu-suchasnohomystetstva-ukrayiny/ Дата публікації: 19.11.2020. (дата звернення: 08.09.2024).
Черничко А. Це вам не іграшки: Дитячі монументи Юрія Болси. Bird In Flight. URL: https://birdinflight.com/nathnennya-2/20220831-bolsa-toy-monuments.htmlю Дата публікації: 31.08.2022. (дата звернення: 08.09.2024).
Болса Ю. Юрій Болса про Червоноград, монстрів та червоні сонця : [інтерв’ю] / розмову вела Н. Калита. Your Art. URL: https://supportyourart.com/conversations/yurij-bolsa-pro-chervonograd-personazhiv-svoyih-robit-tachervoni-sonczya/ Дата публікації: 3.06.2021. (дата звернення: 08.09.2024).
M17 Contemporary Art Center: сайт. https://m17.kiev.ua (дата звернення: 10.09.2024).
Інститут Автоматики: сторінка https://www.facebook.com/InstituteofAutomation/?locale=uk_UA (дата звернення: 10.09.2024).
M17 Contemporary Art Center: відкриття оновленої експозиції “Схеми збірки”. URL: https://m17.kiev.ua/calendar/new-assembly-schemes/ Дата публікації: 25.01.2024. (дата звернення: 10.09.2024).