ОБРАЗНО-ХУДОЖНІ ТА СТИЛЬОВІ ОСОБЛИВОСТІ ЛІНОРИТІВ О. ФІЩЕНКА 1960–1980-Х РОКІВ

Автор(и)

  • Людмила Барко

Ключові слова:

графіка, лінорит, естамп, абстрактна композиція.

Анотація

Анотація. Метою даної статті є дослідження творчого доробку Олексія Фіщенка – одного з визначних українських художників-графіків, а також проведення об’єктивного історико-мистецького й теоретичного аналізу його творчості. Методи дослідження. В основу дослідження покладено використання різноманітних наукових дослідницьких методів та підходів, зокрема методів історизму, феноменології, іконографії, мистецтвознавчого та стилістичного аналізів. Їхнє використання дало змогу виконати об’єктивне історико-мистецьке й теоретичне осмислення творчості О. Фіщенка. Результати. У статті проаналізовано образно-стильові особливості ліноритів художника 1960–1980-х років у художньому контексті цього періоду, а також розглянуто їхній зв’язок з попередніми етапами творчості художника. Визначено основні риси стилю О. Фіщенка, в якому він працював упродовж 1960–1980-х років; йдеться про архітектурну побудову твору, ритм кольору та форми, художню виразність лінії, а також використання площинних елементів тощо. У своїх творах митець відійшов від реалістичного відтворення дійсності і виявив власне бачення мінливого характеру та експресивної динаміки колірного руху в природі. На основі вивчення та застосування митцем методів друку західно-європейських художників, сформувалась його власна манера, в якій поєдналися риси декоративного мистецтва, традиційної японської гравюри та абстрактного живопису. Образно-стильові особливості й композиційні пошуки, в тілені у графіці майстра, стали вагомим внеском у розвиток українського графічного мистецтва др угої половини ХХ століття. Висновки. На підставі проведеного аналізу творчості О. Фіщенка, зроблено висновок про унікальність художнього методу, майстерності виконання та авторської техніки друку ліногравюр, і саме ця унікальність вирізняє його з-посеред інших українських худож ників того часу. Загалом, новаторська й оригінальна творчість О. Фіщенка тяжіла до абстрактного мистецтва і заслуговує на увагу та визнання.

Посилання

Дмитрова Л. І. Олексій Федорович Фіщенко: кат. вист. творів. Київ : СХУ, 1986.

Загаєцька О. Олексій Фіщенко з України. Образотворче мистецтво. 2012. № 1/2 С. 100–101.

Історія українського мистецтва : у 5 т. Том 5, кн. 4. Київ : Наук. думка. 2013.

Иванченко Ю. О. Графика. Художники Советской Украины : каталог. Київ : Мистецтво, 1989.

Лагутенко О. А. Українська графіка ХХ століття : навч. посіб. Київ : Грані-Т, 2011.

Ламонова О. Творчість Олексія Фіщенка. Наука і суспільство. 2005. № 9/10. С. 46–48.

Ламонова О. Шляхи української графіки ІІ-ї половини ХХ століття. URL http://modernmuseum.org.ua/ru/novini_katalog/statti/oksana_lamonova__shljahi_ukrainskoi_grafiki_i_polovini__stolittja_.htm/ (дата звернення: 19.12.2022).

Пекаровський Л. Графічний портрет вічно юного міста. Київ. 1988. № 8. С. 6

Перша республіканська виставка рисунка : каталог. Київ : Реклама, 1972.

Федорук О. Інтенсивність емоцій сприйняття. Образотворче мистецтво. 2012. № 1/2. C. 98–99.

Фіщенко Олексій : альбом. Київ : Мистецтво, 1969.

Фіщенко О. Зерна моєї мрії. Образотворче мистецтво. 2005. № 2. C. 56–57.

Фіщенко Олексій : графіка, живопис : кат. творів. Київ : Емірат, 2003.

Фіщенко Олексій Федорович : кат. вист. творів. Київ : РВА Тріумф, 1996.

Христенко В. Є. Техніки авторського друку. Офорт, літографія, дереворит та лінорит, шовкотрафаретний друк : навч. посіб. Харків : Колорит, 2004.

Catalogue de l’exposition de l’art grafique de la peinture decorative de l’Ukraine sovietique en France. [S. I.], 1975.

Цельтнер В. П. Алексей Федорович Фищенко : каталог. Киев : СХ УССР, 1977.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-02-09